ads
ads
ads
ads

توصیه و هشدارهای ایمنی در خصوص گاز ( دستگاه های گاز سوز )

۱۳ خرداد ۱۳۹۷(2241 روز پیش) 28 بازدید

 

 دستگاه های گاز سوز

 

از دستکاری دستگاه های گاز سوز توسط افراد غیر مجاز باید جدا جلوگیری شود.

هر مصرف کننده باید دارای یک شیر مصرف باشد.

به خردسالان و افراد نا آگاه نباید اجازه داده شود که  دستگاه های گاز سوز را روشن و خاموش نمایند و چنین وسیله خطرناکی را اسباب بازی خود قرار دهند.

دستگاه های گازسوز مجهز به شمع گیرانه (پیلوت) نباید در محلی قرار داده شود که در اثر جریان اتفاقی باد یا کوران امکان خاموش شدن پیلوت وجود داشته باشد.

دستگاه های مجهز به شمع گیرانه چنانچه با باز کردن شیر گاز بلافاصله روشن نشود احتمال دارد در اثر میان نبودن شمع گیرانه یا خاموش شدن آن یا تمام شدن یا قطع گاز سیلندر یا لوله کشی باشد، در هر صورت فورا باید شیر گاز را بست و سپس به رفع علت پرداخت. در میزان نبودن شمع گیرانه خطری خطری وجود ندارد ولی در مورد دوم امکان آلودگی هوای محیط وجود دارد، که با احساس بوی گاز باید احتیاطات لازم را انجام داد و محل را تهویه نمود.

در دستگاه هایی که فاقد شمع گیرانه است اول باید کبریت را روشن و سپس به باز کردن شیر اقدام نمود، در غیر این صورت احتمال تولید خطر وجود دارد.

تغییر محل دادن وسایل گاز سوز برای نظافت زیر و یا پشت آن ممکن است باعث انفصال لوله گاز از گازسوز و در نتیجه باعث وقوع حوادث مهلک بعدی شود.

برای جابه جایی یا هر تغییر در دستگاه های گاز سوزی که با گاز طبیعی کار می کند فقط از افرادی استفاده می شود که تخصص لازم را در این کار دارند. هر تغییر ممکن است سبب صدمه دیدن لوله های فلزی و قطع آن گردد.

در محل هایی که گاز سوز وجود دارد نصب یک وسیله تخلیه هوا (هواکش ضد جرقه) یا fire proof به ظرفیت حداقل تغییر یک حجم هوای محیط در ساعت توصیه می گردد. در صورت استفاده از گاز طبیعی این وسیله باید در زیر سقف و در صورت استفاده از گاز مایع به موازات کف محل نصب گردد.

لوله لاستیکی یا پلاستیکی حامل گاز بهتر است از نوع مخصوص و مقاوم که برای این منظور ساخته شده باشد طول لوله نباید بیشتر از ۱/۵ متر و نباید از محل های گرم یا داغ یا تیز و برنده عبور داده شود.

 

 

 

کاربران گرامی سایت مهندس ایران برای دریافت کامل فایل « توصیه و هشدارهای ایمنی در خصوص گاز( ایمنی دستگاه های گاز سوز ) » به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background