ads
ads
ads
ads

خطرات جوشکاری

۱۹ اسفند ۱۳۹۶(2323 روز پیش) 68 بازدید

در ﻋﻤﻠﯿﺎت ﺟﻮﺷﻜﺎری ﻗﻄﻌﺎت ﻓﻠﺰی ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﮔﺮﻣﺎ ﯾﺎ فشار یا هردو بهم متصل می شوند. لحیم کاری شامل اتصال قطعات یک فلز با فلز یا آلیاژی (ترکیبی از فلزات) پر کننده می باشد که نقطه ذوب آن از نقطه ذوب فلز اصلی کمتر است که مواد پرکننده (مثل سرب و کادمیوم) ممکن است خیلی سمی  باشند.

 

برش فلزات در اثر گرم کردن فلز با شعله و برخورد مستقیم جریانی از اکسیژن خالص روی مسیر برش انجام می شود. بیش از ۸۰ نوع فرآیند جوشکاری وجود دارد که برخی از انواع عمومی تر آن عبارتند از:

جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود دستی (SMAW)، جوشکاری با گاز محافظ با الکترود مصرف شونده (MIG)، جوشکاری با گاز محافظ با الکترود تنگستنی (TIG)، جوشکاری با قوس پلاسما (PAW) و جوشکاری زیر پودری. در برخی دیگر از روش های جوشکاری از گاز اکسی استیلن، جریان برق،  لیزر،  پرتوهای الکترونی، اصطکاک، امواج ماورا صوت، واکنش های شیمیایی، گرمای حاصله از گاز سوختنی و روبوت و… استفاده می نمایند.

 

خطرات جوشکاری

 

خطرات بهداشتی جوشکاری

گازها و فیوم ها

دود جوشکاری مخلوطی از ذرات بسیار ریز (فیوم) و گاز ها می باشد. بسیاری از مواد موجود در دود جوشکاری مثل کروم، نیکل، آرسنیک، آزبست، منگنز، سیلیس، برلیوم، کادمیوم، اکسیدهای نیتروژن، فسژن، اکرولئین، ترکیبات فلوراید، مونوکسید کربن، کبالت، مس، سرب، ازن، سلنیم، و روی بسیار سمی می باشند.

 

معمولاٌ گازها و فیوم های جوشکاری از منابع زیر تولید می شوند:

ـ ماده اصلی یا فلز اصلی تحت جوشکاری یا ماده پر کننده مورد استفاده

ـ پوششها و رنگ های روی فلز تحت جوشکاری یا پوشش الکترودها

ـ گازهای مورد مصرف حاصله از سیلندرها

ـ واکنش های شیمیایی که در اثر نور ماوراء بنفش حاصله از قوس الکتریکی و گرما ایجاد می شوند.

ـ فرایند و مواد مصرفی مورد استفاده 

ـ آلودگی های موجود در هوا مثل بخارات متصاعد شده از مواد پاک کننده و گریس زدا

 

نام بردن از تمامی خطرات جوشکاری بسیار مشکل می باشد. زیرا ممکن است فیوم ها حاوی چندین نوع ماده مضر باشند (بسته به عواملی که در بالا بدانها اشاره شد) . هریک از ترکیبات موجود در گاز یا دود جوشکاری می توانند یک بخش خاص از بدن فرد را تحت تاثیر قرار دهند مثل ریه ها، قلب، کلیه ها و سیستم عصب مرکزی. با وجود این که کلیه جوشکاران در معرض خطر قرار دارند، ولی افراد سیگاری دچار آسیب های شدیدتری می گردند. 

 

 

کاربران گرامی سایت مهندس ایران برای دریافت کامل فایل «خطرات جوشکاری» به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background