ads
ads
ads
ads

پمپ به زبان ساده

۲۰ فروردین ۱۳۹۷(2230 روز پیش) 317 بازدید

پمپ ها pump:

به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی اخذ و به سیالی که از آن عبور می کند انتقال می دهد. در نتیجه انرژی سیال بعد از خروج از ماشین افزایش می یابد. پمپ ها را بر مبنای نحوه انتقال انرژی به سیال به دو دسته تقسیم بندی می کنند:

  1. پمپ های دینامیکی : که انتقال انرژی از آنها به سیال به طور دائمی است.
  2. پمپ های جابه جایی : که انتقال انرژی از آنها به سیال به صورت مناوب یا پریودیک است.

 

می توان پمپ ها را براساس نحوه عملکردشان به گونه ای دیگر نیز دسته بندی کرد:

۱- پمپ های سانتریفوژ(جریان شعاعی) 

۲- پمپ های محوری

۳- پمپ های نیمه سانتریفوژ( یا با جریان مختلط)

 

پمپ ها

 

مهمترین ترکیبات عمومی مواد ساختمانی پمپ ها عبارتند از:

مواد: پمپ های سانتریفوژ که معمولاٌ به بازار عرضه می شوند دارای ترکیبات برنزی، تمام برنزی، یا دارای ترکیب آهنی می باشند. در ساختار نیمه برنزی، پروانه خلاف شافت (اگر به کار برده شود) و رینگهای سایشی برنزی خواهد بود و محفظه از چدن است. این مواد ساختمانی برای قسمتهای از پمپ می باشد که در تماس با پمپاژ شده می باشد.

 

محفظه آب بندی (stuffing box) : آن قسمت از پمپ است که شفت گرداننده وارد محفظه پمپ می شود. برای جلوگیری از نشت آب از محفظه، یک آب بندی مکانیکی یا نوار آب بندی بکار می رود. پمپ ها با آب بندی مکانیکی (mechanical seal) بطور موفقیت آمیز در موارد گوناگون به کار برده می شوند. آب بندی های داخلی درون محفظه آب بندی عمل می کند در صورتی که آب بندی های خارجی دارای اجزاء دورانی (rotatig element) خودشان در بیرون محفظه آب بندی می باشند. بسته به آب بندی پمپ و مایعی که پمپاژ می شود محدودیتهای در فشار و دمای مایع وجود دارد. جنس ماده آب بندی پس از آنکه نوع سیال پمپاژ شونده و دما و فشار آن تعیین شد، توسط کارخانه سازنده تعیین می شود. پمپها با نوار آب بندی بویژه در جاهایی که مواد ساینده که همراه آب  وجود دارد بکار سیستم آسیب نمی رساند بطور گسترده ای  مورد استفاده قرار می گیرند. مقداری نشت باید وجود داشته باشد تا سطح بین ماده نوار و شفت را روانکاوی و سرد کند. بوش شفت و شفت موتور یا پمپ را بویژه با نوار آب بندی، محافظت می کنند.

رینگهای سایشی برای پروانه یا محفظه آب بندی بکار برده می شود، آنها قابل تعویض بوده و از سایش پروانه یا محفظه جلوگیری میکنند. 

بلبرینگ ها غالبا زیاد به کار برده می شوند مگر در پمپهای سیلکولاتر، که یاتاقانهای موتور و پمپ از نوع بوش می باشد.

 

 

 

کاربران گرامی سایت مهندس ایران برای دریافت کامل فایل «پمپ به زبان ساده» به بخش دانلود مراجعه نمایید…

 

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background