ads
ads
ads
ads

پکینگ برج خنک کننده|Cooling tower packing|مقاله +فیلم آموزشی

۱۴ تیر ۱۳۹۷(2209 روز پیش) 134 بازدید

در cooling tower ها به منظور انتقال حرارت بهتر از پکینگ برج خنک کننده استفاده می گردد. packing ها باعث افزایش سطح تماس سیال اب و هوا و درنتیجه انتقال حرارت بهتر بین آنها می گردد. پکینگ ها در شکلها و مدلهای با متریالهای متفاوت ساخته می شود .

پکینگ برج خنک کننده - cooling tower

  Heat transfer(انتقال حرارت )

همانطور که میدانیم جابجایی انرژی گرمایی به سه روش هدایت  ((conduction، جابه جایی convection)) و تشعشع (radiation) صورت می گیرد. در پالایشگاه هل در بیشتر مواقع به منظور خنک کاری تجهیزات از سیال  عامل آب و هوا به روش جابه جابب استفاده می گردد.

Cooling tower  (برجهای خنک کننده)

پس از انتقال گرما از تجهیز به آب و افزایش دمای آن به منظور خنک کاری آب از cooling tower استفاده می گردد. آب داغ پس از پاشش از بالای برج در تماس با هوای مکیده شده توسط  فن ها دمای خود را از دست داده و دوباره به چرخه خنک کاری باز می گردد. انتقال حرارت در cooling tower  از نوع force convection  می باشد.

Cooling tower packing ( پکینگ برج خنک کننده )

همانطور که گفته شد سیال آب و هوا در تبادل حرارتی با یکدیگر می باشد و هرچه قدر سطح تبادل بیشتر باشد انتقال حرارت بهتری انجام می گیرد . به همین منظور از طراحی مختلفی برای بالا بردن این سطح تماس استفاده می گردد. پکینگ ها از سطوح مواج که بر روی هم قرارگرفته تشکیل گردیده است که به مانند کندو عسل دارای شبکه های هم راستا می باشد آب داغ از بالای برج توسط نازل بر روی این پکینگ برج خنک کننده پاشیده شده و سطح آن را مرطوب میکنند در اثر افزایش سطح تماس دو سیال آب و هوا میزان  تبادل حرارتی بیشتری صورت گرفته و موجب خنک شدن آب داغ و گرم شدن هوا می گردد.

طرز ساخت پکینگ برج خنک کننده

پکینگها از مدلهای FRP (Fiber reinforce plastic)  و یا PVC  ساخته می شود بدین صورت که ابتدا مقادیر مشخصی پروپیلن با دانه های رنگی در ظرفی مخلوط گشته و پس از مکش به محفظه گرمکن وارد می شود و در دمای ۱۷۰ – ۱۹۰ درجه ذوب می گردد و به صورت نواری مذاب نازک خارج می شود. سپس از  بین بلوک های فلزی (هکاکی شده) که به صورت دو ریل مقابل که درون هم جفت می شود. عبور کرده و فرم قالب را به خود می گیرد پس از شکل گیری و خنک شدن به مانند صفحات مشبک از دستگاه خارج گشته و به ابعاد مشخص بریده می شود. در ادامه ورق های بریده شده از قسمت برجسته و تقویت شده و بر روی هم قرار گرفته و توسط دستگاه تهویه که مجموعی از آن را شامل می باشد جوش داده می شود و به شکل مشبک (لانه زنبوری) تبدیل می گردد. در انتها پکینگ ها پیراسته شده و زائدهای آنها با استفاده از دستگاه برش (اره فلکی) گرفته شده و به ابعاد مورد نظر بریده می شود.

بلوکهای بریده شده پس از حمل به مقصد در کنارهم درلایه میانی برج قرار گرفته و سطح یکنواختی را به وجود می آورد.

در ادامه با مشاهده این فیلم آموزشی با نحوه ساخت پکینگ برج خنک کننده (Cooling tower packing) آشنا شوید:

کاربران گرامی سایت مهندس ایران برای دریافت کامل فایل « پکینگ برج خنک کننده |Cooling tower packing » به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background