ads
ads
ads
ads

هندبوک شیرهای صنعتی

۱۴ دی ۱۳۹۶(2337 روز پیش) 1,807 بازدید

شیرهای صنعتی در صنعت کاربرد و استفاده فراوانی دارند مثلا برای کنترل جریان سیال و قطع و وصل کردن جریان و یا جهت جلوگیری از برگشت سیال به کار می روند و در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استفاده زیادی دارند .

 


شیرهایی که بیشترین کاربرد را در صنعت دارند :
۱ – شیرهای کشویی (Gate valve)
۲ – شیرهای کروی(Globe valve)
۳ – شیرهای توپی(Ball valve)
۴ – شیرهای ایمنی(Safety valve)
۵ – شیرهای سوزنی(Needle valve)
۶ – شیرهای یکطرفه(Check valve)
۷ – شیرهای کنترل(Control valve)
۸ – شیرهای پروانه ای(Butterfly valve)
۹ – شیرهای مخروطی(Plug valve)
۱۰ – شیرهای تنفسی (Brether valve)
۱۱ – شیرهای دیافراگمی (Diaphragm valve)

 

شیر کشوئی یا ( gate valve) گیت ولو از ساده ترین و قدیمی ترین مکانیزم برای کنترل جریان سیال استفاده می کند . از دیرباز برای کنترل جریان آب در جوی بار از یک دریچه مستطیل شکل که از دو طرف در یک قاب شیار دار جای گرفته بود استفاده می کردند . در این شیرها با قرار گرفته دریچه کشوئی شیر که می تواند شکلهای مستطیلی یا گرد داشته باشد در شیار سیت عبور سیال متوقف می گردد و بالعکس زمانی که این دریچه کشوئی به بالاترین موقعیت خود میرسد سیال بدون وجود هیچ مقاومت و افت فشاری به مسیر خود ادامه میدهد. این شیرهای در صنعت معمولا به صورت فلنچی بوده و برای جلو گیری از نشتی از گسکت (gasket) یا واشرهای مربوطه استفاده میگردد . به جهت اینکه عبور سیال رابطه خطی و مشخصی با باز شدن کشوی شیر ندارد از شیر کشوئی معمول بجز مواردی که به شکل خاصی طراحی گردیده اند نمیتوان برای کنترل کامل عبور سیال استفاده نمود و بیشتر از گیت والوهای در حالت کامل بسته یا باز استفاده میگرد.

 

شیر کشویی یا گیت ولو (Gate Valve) یکی از انواع شیرآلات صنعتی بسیار پرکاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که معمولا" دارای دیسکی با حرکت خطی است که برای شروع یا قطع جریان در سیال استفاده می‌شود. این ولو قابل تنظیم نبوده و قابلیت تنظیم دریچه‌ای جریان را نیز ندارد. علت نامگذاری دروازه (Gate) از قرارگرفتن دیسک در جریان سیال مشتق گرفته شده است. به Gate Valve گاهی اوقات Slide Valve نیز گفته می‌شود. این ولوها دارای حرکت خطی می‌باشند. گیت ولو، جهت رساندن افت فشار به پائین‌ترین سطح ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دو نوع گیت ولو در مهندسی نفت و گاز موجود است. نوع اول گیت ولو موازی ( Parallel) که از یک دیسک تخت دروازه ایی در بین نشیمنگاه موازی قرار داده می شود. این ولو دارای یک لبه بسیار تیزی در قسمت پایین خود می باشد که این لبه تیز جهت برش و از بین بردن ذرات جامد ورودی در ولو است. نوع دیگر آن دارای دروازه هایی بصورت گوِوه ایی شکل می باشد که به منظور بسته شدن در حالت Shut Off از دو Seat مورب و یک Gate مورب استفاده می‌ شود .

 

دیسک یک گیت ولو (Gate Valve) وقتیکه کاملا باز (ON ) می‌شود، دیسک بطور کامل از مسیر عبور جریان برداشته می‌شود. این خاصیت باعث از بین رفتن هرگونه مقاومتی در ولو در هنگامی که شیر باز است می‌شود. وقتیکه ولو بطور کامل بست (Off) شد توسط یک رینگ آب بند دیسکی صفحه اصلی را آببند می‌کند و آب بندی خوبی بوجود می‌آید. گیت ولو ها معمولا از چدن ، چدن نشکن، فولاد کربنی ، فولاد ضد زنگ ، فولاد آلیاژی و استیل فورج شده ، ساخته می شود. استاندارد گیت ولو ها ASME B16.34 و استاندارد Face to Face آنها ASME B16.10 و استاندار فلنج های آن نیز ASME B16.5 می باشد.

بیشترین کاربرد گیت ولو (Gate Valve)در سرویس ها و خطوطی است که عایق میشوند و درسیالهایی که هدف بستن جریان است استفاده میشود.

گیت و گلوب ولوهای (Gate and globe valves) دو طرفه (دوسر) در اندازه های ۱/۲” تا ۴۸″ در دسترس می باشند و بصورت دستی یا پیکر بندی شده و فعال با مواد گوناگون و استاندارد های آزمایش شده، ارئه می شود.

 

گیت ولوها از متریال های زیر ساخته شده اند:

Brass Gate Valves
Bronze Gate Valves
Cast Iron Gate Valves
Carbon Steel
Ductile Iron
Resilient Wedge Iron Gate Valves
Stainless Steel

 

 

برای مطالعه کامل «هندبوک شیرهای صنعتی » به لینک دانلود مراجعه کنید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background