ads
ads
ads
ads

دستگاه خودکار قطع جریان گاز حساس به زلزله

۱۷ تیر ۱۳۹۶(2506 روز پیش) 424 بازدید

موسسه استاندارد ملی ایران ، از اعضای اصلی سازمان بین المللی استاندارد (ISO ) ، کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC ) و سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی (OIML) است و به عنوان تنها رابط کمیسیون کدکس غذایی (CAC) در کشور فعالیت می کند . در تدوین استانداردهای ملی ایران ضمن توجه به شرایط کلی و نیازمندی های خاص کشور ، از آخرین پیشرفت های علمی ، فنی و صنعتی جهان و استانداردهای بین المللی بهره گیری می شود .

 


 

 

استاندارد "دستگاه خودکار قطع جریان گاز حساس به زلزله " که پیش نویس آن در کمیسیون های مربوط توسط مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تهیه و تدوین شده و در سصید و شصت و دومین اجلاس کمیته ملی استاندارد مکانیک و فلزشناسی مورخ ۲۹/۷/۸۷ مورد تصویب قرار گرفته است ، اینک به استناد بند یک ماده ۳ قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، مصوب بهمن ماه ۱۳۷۱ ، به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می شود .


هدف و دامنه کاربرد

دستگاه قطع خودکار جریان گاز حساس به زلزله ، دستگاه و یا مجموعه ای از دستگاه ها است که مجهز به وسیله حسگر و فعال کننده قطع جریان گاز ، نصب شده روی سیستم لوله کشی گاز در محلی که مورد نظر است می باشد . این دستگاه می تواند شامل قسمت های مجزا از هم و یا در یک بدنه واحد قرار داشته باشد .

هدف از تدوین این استاندارد تعیین حداقل الزامات کاری دستگاه خودکار قطع جریان گاز حساس به زلزله و قطعات مکانیکی آن شامل حسگر قطع کننده جریان گاز می باشد و بر اساس آخرین مطالعات در خصوص زلزله در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد .  

این استاندارد فقط برای دستگاه هایی مناسب است که با گاز طبیعی کار می کنند .

همچنین این استاندارد شامل دستگاه هایی است که با حداکثر فشار کاری گاز مصرفی از kPa ۷/۱ ( psi %۲۵ ) تا kPa ۴۱۴ ( psi ۶۰) کار می کنند .

این استاندارد در مورد دستگاه هایی کاربرد دارد که بر اساس مشخصات خاص سازنده نصب شده ، به صورتی که به لرزش های ناشی از زمین لرزه حساس بوده ولی به سایر لرزش های سازه ، تجهیزات و سایر وسایلی که ایجاد ارتعاش می کنند حساس نباشد .

قطعات و اجزای دستگاه که با این استاندارد و استاندارد ملی ایران به استاندارد ANSI Z21.21 پوشش داده نشده باید مطابق استانداردهای معتبر بین المللی و استانداردهای ملی مربوطه باشند .
 

ساخت کلیه قطعات دستگاه باید دارای کیفیت مطلوب ، یکسان و دقیق باشد به طوریکه تملم قطعات به راحتی به هم متصل شده و نهایتاً محصول تمام شده دارای عملکرد یکنواخت باشد و باید مطابق استانداردهای معتبر بین المللی و استانداردهای ملی مربوطه باشد .

 

برای مطالعه متن کامل کتاب  « دستگاه خودکار قطع جریان گاز حساس به زلزله »  ، از بخش دانلود استفاده نمائید :

 

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background