ads
ads
ads
ads

انواع شیرهای صنعتی

۲۷ اسفند ۱۳۹۶(2253 روز پیش) 38 بازدید

در سیستمهای هیدرولیک شیرهای کنترل برای هدایت و تنظیم جریان سیال از پمپ به مصرف کننده ها به کار می روند. البته تفاوتهای قابل توجهی بین شیرهای هیدرولیک وجود دارد. اساسا ناشی از اختلاف فشار کاری و نوع آب بندی های مورد نیاز برای گاز یا روغن است اما اصول عملکرد و طرز کار آنها بسیار مشابه یکدیگر است. شیر کنترل با وضعیت نامحدود می تواند برای کنترل میزان دبی یا فشار مورد استفاده قرار گیرد. اما اکثر شیرهای صنعتی فقط در دو حالت بسته یا باز قرار می گیرند. شیرهای صنعتی با وضعیت محدود (چند وضعیته ) نامیده می شوند.

 

علائم و سمبل ها

سمبل ها بعنوان علائم اختصاری قطعات برای شرح عملیات کنترل و طرز کار سیستم بکار میروند. شرح ساختمان و طرز کار شیرها در مدار با عکس و تصاویر شماتیک بسیار پیچیده خواهد بود بنابراین سمبل هایی ساده برای سهولت رسم و درک مداها در نظر گرفته می شود.

 

شیرهای صنعتیشیرهای قطع و وصل

این شیرها به منظور قطع و وصل جریان استفاده می شوند.  می تواند عبور جریان را به صورت غیر پله ای کم و زیاد نماید.

 

شیرهای پاپتی (مخروطی)

در ساختمان شیرهای پاپتی از قطعاتی مانند دیسک یا ساچمه در نشیمنگاه داخل شیر استفاده شده است که وظیفه کنترل جریان را بعهده دارند.

در شکل ساختمان و سنبل یک شیر۲/۲ ساده که در حالت نرمال بسته است دیده می شود. که با فشردن کلید فشاری ساچمه از نشیمنگاه خود بلند می شود و جریان سیال از دهانه p به دهانه A راه پیدا می کند.

شیر ۳/۲ که در آن از دیسک استفاده شده است. با آزاد شدن کلید فشاری دهانه های A وR به یکدیگر راه می یابند. اگر کلید فشرده شود ابدا دهانه R بسته می شود بعد دهانه P به A راه می یابد.

 

شیرهای قرقره ای (Spool Valves)

شیرهای قرقره ای یا اسپولها شامل یک قرقره می باشند که درون ئوسته شیر به صورت افقی حرکت می کند. قسمتهای برآمده (Lands) برای باز و بسته کردن استفاده قرار می گیرند. عملکرد این شیرها به صورت متعادل یا بالانس می باشد.

 

شیرهای صنعتی

 

کاربران گرامی سایت مهندس ایران برای دریافت کامل فایل « انواع شیرهای صنعتی »  به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background