ads
ads
ads
ads

آیین نامه حفاظت حمل و نقل، ذخیره سازی و توزیع گاز مایع

۱۹ فروردین ۱۳۹۷(2243 روز پیش) 308 بازدید

در اینجا آیین نامه حفاظت حمل و نقل، ذخیره سازی و توزیع گاز مایع برای کاربران گرامی سایت مهندس ایران بارگزاری شده است. در ادامه خلاصه ای از این فایل را مطالعه فرمایید:

 

گاز مایع به دلیل قابلیت احتراق و انفجار شدیدی که دارا می باشد و استفاده ناصحیح از آن ممکن است موجب خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری گردد، لذا این آییین نامه با استناد ماده ۴۸ قانون کار جهت راهنمایی امور مربوط به حمل و نقل، ذخیره سازی و توزیع گاز مایع تدوین و تصویب و برای کلیه موسسات توزیع کننده گاز مایع در ایران و عموم افرادی که به این امر اشتغال دارند لازم الاجرا می باشد.

 

مخازن حمل گاز مایع

 

فصل اول – تعاریف :

۱- گاز مایع : گاز مایع مشتمل بر تمام موادی است که از یک یا چند گاز که ذیلاٌ ذکر می گردد تشکیل شده باشد: پروپان پروپلین، بوتانها، (بوتان و ایزوبوتان) و بوتیلین ها که تحت فشار تبدیل به مایع می شوند.

 

۲- بودار کردن گاز مایع : گاز مایع به وسیله توید کننده با مواد مخصوصی از قبیل اتیل مرکایتان تایوفین و یا امیل مرکایتان بودار می گردد. مقدار این گونه مواد در گاز مایع به اندازه ای است که اگر غلظت گاز در هوا به ۱/۵ حداقل قابلیت انفجار آن برسد بوی آن به خوبی قابل تشخیص می باشد.

 

۳- مخازن حمل گاز مایع : مخازن حمل گاز مایع عبارت از مخازنی است که بر روی شاسی کامیون یا یدک کش و یا نیمه یدک کش، نصب شده و برای حمل گاز مایع بکار می رود.

 

۴- مخازن ذخیره سازی گاز مایع : مخازن ذخیره ای گاز مایع عبارت از مخازنی است که گاز مایع در آنها نگهداری می گردد.

 

  ۵- تاسیسات : تاسیسات گاز مایع مجموعه ای است که شامل مخازن ذخیره سازی، لوله کشی ها، وسایل بارگیری و تخلیه مخازن حمل و ذخیره سازی وسایل پر کردن سیلندر ساختمان ها و سایر وسایل مربوطه می باشد.

 

۶- سیلندر: سیلندر عبارت است از مخزن قابل حملی که ظرفیت آن حد اکثر ۴۵۰ لیتر بوده و برای مصارف خانگی یا تجاری و یا سایر مصارف که احتیاج به مخزن قابل جا به جا شدن دارند بکار می رود.

 

فصل دوم : مقررات حفاظتی مخازن حمل گاز مایع :

ماده ۱: مخازن حمل گاز مایع باید از جنس فولادی باشد که قابلیت تحمل فشار کار لااقل ۱۷/۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع را دارا بوده و طبق استاندارد مصوبه موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ساخته شده باشد.

 

ماده ۲: هر مخزن حمل گاز مایع باید دارای گواهی نامه و مدارک مشخصات ساخت و آزمایش باشد و این اسناد در نزد صاحب مخزن یا استفاده کننده از آن نگهداری گردد به طوری که همیشه آماده ارائه به مامورین ذیصلاح وزارت کار و امور اجتماعی باشد.

 

ماده ۳: مخازن حمل گاز مایع که فاقد روپوش آلومینیومی با فولاد زنگ نزن یا هر فلز براق دیگر میی باشد باید با رنگ سفید با آلومینیومی یا رنگهای  منعکس کننده مشابه رنگ آمیزی شود. این رنگ آمیی باید اقلاٌ ۲/۳ سطح فوقانی مخازن مزبور را بپوشاند.

 

ماده ۴ : مجاری خروجی بطور کلی باید به ترتیب زیر باشد:

۱- در زیر مخزن هر دستگاه حمل گاز مایع (گاز کش) باید شیری برای تخلیه کامل مخزن تعبیه گردد.

۲- در مخازن حمل گاز مایع تمام منافذ بجز آنهایی که مربوط به وسایل اندازه گیری سطح و محل نصب گرماسنج و سوپاپ اطمینان می باشد باید بوسیله درپوش، کلاهک و یا فلنج پیچ و مهره دار مسدود گرددد و یا بوسیله شیر جلوگیری کننده از جریان اضافی یا شیر یک طرفه محافظت گردد و یا مجهز به شیری گردد که بتوان آن را از دور کنترل نمود.

 

 

لطفاٌ برای دریافت کامل فایل «آیین نامه حفاظت حمل و نقل، ذخیره سازی و توزیع گاز مایع» به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background