ads
ads
ads
ads

طرز عملکرد تله بخار ترمودینامیک ، معایب و مزایای آن

۰۴ خرداد ۱۳۹۷(2247 روز پیش) 2,227 بازدید

تله بخار ترمودینامیک بسیار مستحکم بوده و عملکرد ساده ای نیز دارد. اثر دینامیکی بخار فلاش، در حال عبور از تراپ، پارامتر اصلی کارکرد این نوع از تله بخار است. تنها قطعه متحرک، دیسک موجود در بالای سطح صاف و در قسمت فوقانی تله بخار است.

در شروع راه اندازی، فشار ورودی، دیسک را به سمت بالا فشار داده و کندانس سرد به همراه هوا از حلقه ی داخلی وارد تله بخار شده و سپس از طریق سوراخ خروجی تخلیه می شوند(شکل i). برخی از این شیرها فاقد سوراخ تخلیه می باشند. 

با رسیدن کندانس داغ و در اثر کاهش فشار در خروچی تراپ، بخار فشار تکیل شده و بخار با سرعت زیاد عبور می کند. این افزایش سرعت موجب ایجاد یک خلا یا فشار کم هوا در زیر دیسک و پایین کشیده شدن آن بطرف سیت یا نشیمنگاه می شود.(شکل ii)

در همان لحظه، بخار فلاش در قسمت بالاییی دیسک نیز جمع شده و دیسک را به سمت سیت فشار می دهد. در این حال فشارهای قسمت های فوقانی دیسک، نیروی اعمالی از بالا بیشتر بوده و تا زمان کاهش فشار بخار فوقانی در اثر کندانس شدن آن، تراپ بسته می ماند. پس از اینکه فشار فوقانی بر اثر سرد شدن کم شد، دیسک مجدد به سمت بالا حرکت کرده و کندانس تخلیه می شود. (شکل iv)

میزان باز و بسته شدن تله بخار ترمودینامیک به دمای بخار و شرایط محیط بستگی دارد. اکثر تراپ های ترمودینامیک بین ۲۰ تا ۴۰ ثانیه بسته مانده و سپس باز می شوند. در صورت کارکرد زیادتر ممکن است به علت سرد بودن، مرطوب بودن و یا شدت باد در هوای محیط باشد، امکان استفاده از کلاهک عایق کاری مخصوص در قسمت فوقانی به منظور کاهش نرخ باز و بسته شدن وجود دارد.

 

تله بخار ترمودینامیک

 

مزایای تله بخار ترمودینامیک Termodynamic

تله بخار ترمودینامیک می تواند در تمامی محدوده فشار کاری بدون تغییر قطعات داخلی کار کند.

– کوچک، سبک، ارزان و ساده هستند و نسبت به اندازه شان ظرفیت تخلیه بالایی دارند.

– این تله ها می توانند در فشار های بالا و بخار سوپرهیت استفاده شوند و در برابر پدیده ی «ضربه ی چکش» و ارتعاشات بسیار مقاومند. اگر از جنس استیل باشند مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی خواهند داشت.

– این تراپ ها در انجماد صدمه نمی بینند و در صورتی که طوری نصب شوند که دیسک نسبت به زمین عمود باشد و دیسک بتواند به صورت آزاد به اتمسفر تخلیه شود، امکان ندارد یخ بزند ولی خوردگی در دیسک ایجاد می شود.

– از آنجا که در این نوع تراپ، دیسک، تنها قطعه ی متحرک است، تعمیر و نگهداری آن کاری ساده و بدون نیاز به باز کردن تراپ از روی خط لوله می باشد.

– صداهی «کلیک» در هنگام کار تراپ ترمودینامیک که نشان دهنده ی باز و بسته شدن آن می باشد، تست آن را آسان می کند.

 

 

کاربران گرامی برای دریافت کامل فایل « طرز عملکردتله بخار ترمودینامیک ، معایب و مزایای آن » به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background