ads
ads
ads
ads

ایمنی در منزل در برابر آتش سوزی و حریق

۱۵ بهمن ۱۳۹۶(2295 روز پیش) 131 بازدید

آتش سوزی از حوادثی است که هر لحظه ممکن است در هر مکان و برای هرکسی اتفاق بیفتد و بر اثر آن خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری وارد شود. از این رو همه افراد به ویژه کودکان، سالمندان و همه ی مکان های پر خطر منزل نظیر منازل، دفاتر کار، مدارس، بیمارستان ها، کارخانجات در معرض این خطر خانمان سوز قرار دارند. آمارهایی که در جهان انتشار می یابند، معرف خسارات عظیم و تلفات نسبتاٌ زیاد ناشی از آتش سوزی است. دانش و اطلاعات  مربوط به آتش و شناخت راه های پیشگیری و کنترل آن، از ضروریات زندگی سالم محسوب می شود.

در حال حاضر با وجود دستیابی انسان به تکنولوژی های فوق مدرن هنوز هم کشف آتش مهمترین یافته انسان محسوب می شود. آتش نخستین منبع انرژی کاربردی است که بشر به آن دست یافته است. امروزه نیز هنوز بیش از ۹۵٪ انرژی مصرفی جهان از راه واکنش سوختن فراهم می شود. انسان امروزه بدون آتش نه غذایی برای خوردن خواهد داشت نه وسیله برای کار کردن. با وجود همه مزایای فوق آتش بارها در طول تاریخ نشان داده شده است که لحظه غفلت از آن می تواند نه تنها حادثه ساز بلکه فاجعه بار هم باشد و شاید بهترین ضرب المثل برای ماهیت دوگانه آتش این است : آتش خدمتکار خوبی، ولی ارباب بدی است.

 

آتش سوزی

 

نتایج بررسی ها نشان می دهد نزدیک به ۸۰ درصد آتش سوزی ها، قابل پیش بینی و پیشگیری هستند و مهم ‍ این است که برای ۲۰ درصد دیگر حریق های غیر قابل پیش بینی، تمهیدات مناسب نظیر طراحی و نصب سیستم های اعلام و اطفاء حریق و نیز آموزش های مستمر افراد در نظر گرفته شود. برای پیشگیری ار آتش سوزی و مهار آن ر زمان وقوع، وظیفه همه ماست که اطلاعاتی در خصوص شناخت آتش، نحوه وقوع و نیز استفاده از تجهیزات اطفاء و مهارت کاربرد آنها را کسب کرده باشیم. اگر بخواهیم آتش را تعریف کنیم می توان اینطور عنوان کرد که آتش یک نوع واکنش سوختن است و سوختن یک واکنش شیمیایی است بین اکسیژن و ماده سوختنی در دای مناسب، در این عمل اکسیژن به عنوان یک اکسید کننده و جسم قابل اشتعال به عنوان یک اکسید شونده محسوب می شود.

هرگاه عمل سوختن با چنان سرعتی انجام گردد که تولید نور و حرارت کند به آن احتراق یا حریق گفته می شود. راه های بسیاری وجود دارد که تعریف عمل یا مرحله احتراق را از نظر شیمیایی به صورت پیچیده بیان می کند. به طور اصلی احتراق یک فعل و انفعال شیمیایی یا مجموعه ای از فعل و انفعالات شیمیایی است که در آن ماده که سوخت نامیده با اکسیژن ترکیب شده و محصولات اکسیداسیون (حرارت، روشنایی) را ایجاد می کند. تمام احتراق و یا فعل و انفعال سوختن در نتیجه ترکیب با اکسیژن و یا سایر کمک کننده ها به احتراق است. 

انفجار: یک سوختن فوقالعاده سریع در یک محیط بسته است.

تفاوت بین احتراق و انفجار بخاطر میزان انرژی حاصله نیست بلکه مربوط به سرعت انرژی است.

پایین ترین حد انفجار: عبارتست از کمترین غلظتی از ماده که می تواند در یک محیط خواص در حضور شعله منفجر شود. واحد آن بر حسب در صد است در غلظتهای کمتر از آن امکان انفجار وجود ندارد چون نسبت سوخت به اکسیژن بسیار پایین است.

بالاترین حد انفجار:عبارت اسن از بیشترین غلظتی از یک ماده سوختنی که می تواند در حضور شعله منفجر شود، در غلظتهای بیش از آن امکان وجود نخواهد داشت، چون اکسیژن نسبت به سوخت کم است. 

   

وقوع آتش سوزی نیاز به زمینه های فیزیکی و شیمیایی محل وقوع دارد. اصولاٌ عوامل ‌موثر بر ایجاد آتش سوزی متعدد می باشد که عمده ترین آنها شامل ۴ عمل زیر است، که به هرم آتش معروف است:

الف- اکسیژن

ب- حرارت

ج- مواد قابل اشتعال (سوخت)

د- واکنش های زنجیره ای

 

کاربران گرامی برای دریافت کامل فایل «ایمنی در منزل در برابر آتشسوزی و حریق» به لینک دانلود مراجعه نمایید…

 

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background