ads
ads
ads
ads

لزوم اجرای خطوط گرمایشی Steam Tracing (تریسر بخار) چیست؟

۱۶ خرداد ۱۳۹۷(2179 روز پیش) 3,588 بازدید

در این فایل هدف بررسی مختصر سیستم های گرمایش تریسینگ و آشنایی با چگونگی قرارگیری، نحوه نصب و عایق کاری تریسر بخار می باشد.

 

تریسر بخار

 

در بسیاری از محیط های صنعتی از جمله صنایع نفت و پتروشیمی که دارای لوله های طولانی جهت انتقال تولیدات و یا پاره ای از سیالات مورد استفاده هستند، لازم است تا دمای سیال در درجه حرارت ثابتی باقی بماند تا با تأمین شرایط لازم فرایند، از انجماد جلوگیری شود. این امر با استفاده از اتصال یک یا چند لوله تریسر بخار به لوله اصلی حاصل می گردد.


اگر چه مصرف بخار این خطوط نسبتاً کم می باشد ولی اجرا و نصب این خطوط نسبتاً مشکل بوده و در صورت عدم رعایت نکات طراحی و اجرا می توانند منشأ ایجاد پاره ای از معضلات باشند. لازم به یادآوری است که تریسینگ می تواند به صورت داخلی و یا خارجی باشد ولی نوع متداول و قابل اجرای آن در اکثر موارد استفاده از تریسینگ خارجی است. خطوط تریسر خارجی در واقع یک یا چند لوله حامل بخار با قطرهای بین "3/8 تا "1 می باشد که در طول جدار لوله اصلی حامل سیال مجاورت خواهند داشت. 

 

در این پروسه انتقال حرارت به محصول داخل لوله از سه طریق: هدایت مستقیم از طریق محل تماس دو لوله، از طریق همرفت هوای گرم شده و محبوس در داخل عایق و از طریق تشعشع انتقال می یابد. جنس لوله تریسر بسته به نوع پروسه میتواند از نوع کربن استیل، مس و یا گاهی مواقع استینلس استیل باشد.

 

از آنجائیکه خطوط حامل تولیدات باید دارای جنس بدنه خاص منطبق با سیال داخل لوله باشند، جنس بدنه خطوط تریسر باید طوری انتخاب گردند تا از خوردگی الکترولیتی در نقاط تماس جلوگیری شود. در تریسرهای با طول کوتاه تر مانند خطوط تولید کوتاه، شیرآلات و یا اتصالات می توان از لوله های با قطر “1/4 که دور خط  تولید پیچیده شده اند استفاده کرد. نحوه پیچیدن و حرکت خطوط تریسر بخار باید به طور یکنواخت در جهت حرکت بخار باشد و از تغییر جهت های متوالی خودداری گردد.

 

پیچیدن لوله تریسر به دور لوله های تولید با مسیر طولانی صحیح نمی باشد، بعنوان مثال در صورت پیچیدن لوله تریسر به دور یک لوله با قطر “ 6 و به طول ۳۰ متر، ۱۵۰ تا ۱۸۰ متر لوله باریک مصرف خواهد شد. واضح است که افت فشار داخل خط تریسر با این طول زیاد بسیار طولانی شده و در نتیجه دمای انتهای خط تا اندازه زیادی تقلیل خواهد یافت تا جائیکه در قسمت های انتهایی خطوط تریسر بخار کاملاً به آب تبدیل شده و دمایخط تولید به سرعت کاهش خواهد یافت علاوه بر اینکه هدایت کندانس گیر افتاده در خط تریسر به سمت بالا با دشواری مخصوص خود همراه خواهد بود.

 

نحوه اتصال تریسرها

  1.  استفاده از بست و کلیپ
  2. استفاده از جوشکاری
  3.  استفاده از خمیرهای ناقل حرارت

 

 

 

کاربران گرامی سایت مهندس ایران برای دریافت کامل فایل «لزوم اجرای خطوط گرمایشی Steam Tracing ( تریسر بخار ) چیست؟» به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background