ads
ads
ads
ads

دستورالعمل بازرسی، لوله کشی گاز و نصب گرم کننده های تابشی

۲۷ آذر ۱۳۹۶(2345 روز پیش) 1,767 بازدید

لوله کشی گاز گرم کننده های تابشی با توجه به افزایش چشم گیر استفاده از این سیستم گرمایشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سیستم گرم کننده تابشی که الهام گرفته از نحوه گرم شدن کره زمین به وسیله خورشید است از روش های مدرن گرمایشی است که در این روش سیستم گرمایشی ابتدا نواحی که در شعاع تابش خود می باشد را گرم نموده و سپس گرما از این نواحی به سایر نواحی انتقال یافته و موجب گرمای تدریجی کل محیط می شود.

 

 

بنابراین با توجه به گسترش استفاده از گرم کننده های تابشی گازسوز (گرماتاب ها) در فضای داخلی اماکن عمومی همانند سالن های ورزشی ، گلخانه ها ، مرغداری ها ، فضاهای صنعتی ، کارگاهها و …. در ذیل دستورالعمل بازرسی لوله کشی گاز و آیین نامه فنی استفاده از این تجهیزات گازسوز اعلام می گردد:

 

۱ )گرم کننده های تابشی باید مطابق یکی از استانداردهای معتبر بوده و از نظر ایمنی و عملکرد با استاندارد BS EN 416-1 مطابقت داشته باشد.

۲ )نصب بودن کلیه گرم کننده های تابشی در زمان نظارت و بازرسی لوله کشی گاز ضروری می باشد.

۳ )گرم کننده های تابشی می بایست فقط در فضاهای غیر هوابند نصب شوند.

۴ )گرم کننده های تابشی می بایست به نحو مناسب با بست و تکیه گاه محکم شده و در صورت نیاز در( سالن های ورزشی) به حفاظ مناسب جهت جلوگیری از برخورد اجسام (مانند توپ و … ) مجهز باشند.

۵ )نصب یک عدد شیر گازی  (در فاصله بین ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر)  نزدیک مشعل هر دستگاه و یک عدد شیر گازی در ارتفاع دسترسی مناسب (۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر از کف)جهت کنترل و قطع و وصل گاز در مواقع لزوم (برای یک یا تعدادی دستگاه گرماتاب)، ضروری می باشد.

۶ )هر چند پروسه احتراق در دستگاه های گرماتاب به دلیل برخورداری از تکنولوژی پیشرفته با راندمان بالایی صورت پذیرفته و آلودگی آن در مقایسه به حجم هوای سالن ناچیز است ، اما در فضاهای سرپوشیده همانند سالن های ورزشی ، مرغداری ها و … تعبیه دودکش مناسب روی اگزوز فن مربوط به خروج محصولات احتراق دستگاه الزامی می باشد.

۷ )بدلیل اینکه گرم کننده های تابشی در ارتفاع نصب می شوند و امکان شل شدن دودکش در محل اتصال فن(به هر دلیلی) وجود دارد، توصیه می شود در مکانهای عمومی سرپوشیده در کنار هر مشعل بر روی دیوار ، یک عدد هواکش صنعتی برقی با قطر پروانه مناسب نصب شود.
۸ )با توجه به کاربری فضا ، در مکانهای بسته و سرپوشیده ، نصب دستگاه اعلام خطر نشت گاز طبیعی و مونواکسیدکربن در ارتفاع مناسبی از کف توصیه می گردد.
۹ )حداقل مصرف هر دستگاه گرم کننده تابشی نصب شده، از روی کاتالوگ آن تعیین و در نقشه به عنوان مشعل دستگاه گرماتاب در جدول ، درج شود.
۱۰ ) ناظرین محترملازم است ضمن رعایت الزامات فوق ، سایر الزامات احتمالی مربوط به بازرسی لوله کشی گاز دستگاههای گرم کننده تابشی را که علاوه بر موارد بالا، در کاتالوگ شرکت های سازنده آمده است را نیز رعایت نمایند.

 

برای مشاهده «دستورالعمل بازرسی لوله کشی گاز گرم کننده های تابشی» به لینک دانلود مراجعه نمایید…

 

 

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background