ads
ads
ads
ads

طراحی و محاسبه استخر شنا

۱۳ اسفند ۱۳۹۶(2332 روز پیش) 1,698 بازدید

انواع استخر

انواع استخر از نظر استقرار شامل موارد زیر است:

الف) استخرهای روی زمین

ب) استخرهای بالای زمین

پ) استخرهای درون زمین

 

 

انواع استخر از نظر استقرار 

الف) استخرهای روی زمین

در این استخرها کاسه استخر روی زمین قرار می گیرد و اتصالات مربوط به آب و فاضلاب و برق به صورت ثابت در نظر گرفته می شود. ظرفیت این استخرها متوسط و عمق آن کم، پیش بینی می شود. این استخرها مناسب فعالیت های آموزشی و تفریحی است.

شیرجه در این استخرها به علت عمق کم امکان پذیر نمی باشد. در این استخرها امکان نمایش زیر آب برای برنامه های آموزشی شنا و غواصی امکان پذیر است.

 

 ب) استخرهای بالای زمین

در این استخرها کاسه استخر بالاتر از تراز زمین قرار می گیرد و اتصالات مربوط به آب و فاضلاب و برق به صورت موقت و یا ثابت پیش بینی می شود. ظرفیت و عمق این استخرها کم می باشد. این استخرها مناسب فعالیت هایی آموزشی و تفریحی است. شیرجه در این استخرها به علت کم امکان پذیر نمی باشد. این استخرها ممکن است بخشی از سیستم سازه بنا و یا در مقیاس کوچکتر به صورت بار روی سقف تلقی شود که در این صورت امکان جابه جایی پیدا خواهد کرد.

 

پ) استخرهای درون زمین

در این نوع استخرها کاسه استخر به طور کامل درون زمن قرار می گسیرد و کلیه اتصالات مربوط به آب و فاضلاب و برق و تاسیسات جنبی به صورت ثابت و دائمی پیش بینی می شود. این استخرها با امکان افزای ظرفیت و عمق ممکن است برای کلیه ورزشهای آبی و مسابقات مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

ویژگی ها و مشخصات انواع استخرها 

برای هریک از فعالیت های مربوط به ورزش های آبی داخل استخر، براساس ویژگی های خاص آن باید مشخصات و ابعاد و اندازه هایی به شرح زیر پیش بینی شود:

  1. آموزش خردسالان
  2. شنای تفریحی
  3. شنای حرفه ای و مسابقات
  4. استخرهای چند منظوره

 

۱- آموزش خردسالان

استخر آموزش خردسالان داری عمق حداکثر ۹۰ سانتی متر، عرض ۷ متر و طول ۶/۱۶ یا ۲۰ متر می باشد. برای ورود به این استخر پیش بینی پله با عرض حداقل ۷ متر برای کودکان مبتدی توصیه می شود. ایجاد دو خط شنا در طول استخر با علائم راهنما در کف، کمک موثری در پیشرفت روند آموزشی خواهد داشت.

 

۲- شنای تفریحی

استخرهای تفریحی تابع ضوابط و معیارهای خاصی به جز میزان عمق آب نمی باشد از این رو استخرهای تفریحی در شکلهای مختلف و با تجهیزات وسایل تفریحی گوناگون طراحی و احداث می شود.

 

۳- شنای حرفه ای و مسابقات

استخر شنای ویژه مسابقات برای انجام فعالیت هایی نظیر شنای آموزشی کودکان، شنای تفریحی و یا شیرجه مناسب نمی باشد، زیرا مقررات و ضوابط این فعالیت نیازمند ویژگی خاصی است که انجام سایر ورزش های آبی را کمتر امکان پذیر می کند.

 

۴- استخرهای چند منظوره

با در نظر گرفتن تمهیداتی در مقاطع استخرهای مسابقه ای و تمرینی امکان برگزاری سایر ورزش های آبی تا حدود زیادی فراهم می شود، به گونه ای که رعایت عمق و شیب مجاز در کف استخرها و بهره گیری از تقسیم کننده های شناور، قابلیت بسیار خوبی برای افزایش کارایی و تبدیل به استخرهای چند منظوره بوجو خواهد آورد.

 

 

کاربران گرامی سایت مهندس ایران لطفاٌ برای دریافت کامل فایل «طراحی و محاسبه استخر شنا» به بخش دانلود مراجعه نمایید…

 

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background