ads
ads
ads
ads

آشنایی با مبانی و اصول خوردگی در صنایع نفت و گاز

۲۰ فروردین ۱۳۹۷(2237 روز پیش) 1,426 بازدید

در اینجا فایلی با عنوان آشنایی با مبانی و اصول خوردگی در صنایع نفت و گاز برای کاربران سایت مهندس ایران ارائه شده است. در ادامه به مطالعه خلاصه ای از این فایل بپردازید:

مقدمه

خوردگی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از مهمترین مشکلاتی است که با آن رو به رو هستند که در مقابله با آن هزینه زیادی را به خود اختصاص می دهد. خوردگی می تواند بر روی عمر تجهیزات، بهره برداری از آنها، بازگشت سرمایه، کیفیت محصولات تولیدی و… موثر باشد. خوردگی محدود به فلزات نبوده بلکه شامل مواد غیر فلزی مانند پلیمرها، مواد نسوز، مواد مرکب و مواد دیگر نیز می شود. از نظر ترمودینامیکی خوردگی یک فرآیند خود به خودی است که در جهت کاهش انرژی آزاد حرکت می کند. بطور کلی مهندسی خوردگی کاربرد دانش و فن و یا هنر جلوگیری یا کنترل خسارت ناشی از خوردگی به روش اقتصادی و مطمئن می باشد.

 

نیروگاه ها از آلیاژهای خاص و گرانبها برای سیستم های تصفیه آب خنک کننده استفاده می کنند تا خوردگی را به حداقل برسانند. خطوط لوله انتقال جهت، چاه های گاز و پالایشگاه های نفت با مشکلات خوردگی فرآوانی مواجه اند. تخریب پل های بتونی، توقفگاه (پارکینگها) و سایر سازه ها به دلیل خوردگی فولاد مصرفی در بتون که از تماس محلولهای نمکی غلیظ مورد استفاده برای از بین بردن یخها ناشی می شود و می تواند خطری جدی برای مردم باشد. از این رو می توان به اهمیت علنم خوردگی در تمام صنایع پی برد.

 

خوردگی در صنایع نفت و گاز

هزینه های خوردگی

تخمین هزینه های سالانه خوردگی در ایالات متحده بین ۸ بیلیون دلار تا ۱۲۶ بیلیون دلار است. مهندسان معتقدند که ۳۰ بیلیون دلار واقعی ترین رقم باشد. به هر ترتیب، خوردگی زیان اقتصادی عظیمی است و بری کاهش دادن به آن کارهای زیادی می توان انجام داد. اگر این نکته را در نظر بگیریم که هرجا فلز و مواد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند خوردگی با درجه و شدتهای متفاوتی واقع می گردد. این رقمهای بزرگ دلاری چندان غیر منتظره نخواهند بود.

بر طبق آمارهای وال استریت جورنال هزینه خوردگی در صنایع نفت و گاز حدود ۲ بیلیون دلار است. این هزینه ها در حال افزایش هستند زیرا چاه ها عمیق تر و محیطها خورنده تر می شوند. همچنین دماهای بالا و گازهای سولفوری خورنده (مثلاٌ ۵۰۰ درجه فارنهایت و سولفور هیدروژن) در سیستمها وجود دارند.

 

خسارات ناشی از خوردگی

– ظاهر

رنگ کردن اتوموبیل ها به این علت است که سطوح زنگ زده خوشایند نیست. تجهیزات زنگ زده یا بشدت خورده شده در یک کارخانه تاثیر بدی روی بیننده خواهد گذاشت و در بسیاری از محیط های روستایی و بیرون شهری افزایش ضخامت فلز(بخاطر مسئله خوردگی) ارزانتر از رنگ کاری و تعمیرات و نگهداری آن می باشد. برای زیبایی، سطوح خارجی یا زه های خارجی ساختمان ها از فولاد زنگ نزن، آلومینیوم، یا مس استفاده می شود. این مطلب در رستورانها و تاسیسات تجارتی دیگر نیز صادق است. اینها مثالهایی از هزینه هایی است که برای حفظ ظاهر در مقابل خوردگی متحمل می شویم.

– مخارج تعمیرات و نگهداری و بهره برداری

– خواباندن کارخانه

– آلوده شدن محصول

– نشت یا از بین رفتن محصولات با ارزش

– اثرات بر امنیت و قابلیت اعتماد

 

 

 

کاربران گرامی برای دریافت کامل فایل « آشنایی با مبانی و اصول خوردگی در صنایع نفت و گاز » به بخش دانلود مراجعه نمایید…

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background