ads
ads
ads
ads

راهنمای انتخاب پمپ ها (Pumps) | مهندس ایران

۱۰ دی ۱۳۹۷(2022 روز پیش) 797 بازدید

در این بخش با انواع پمپ ها (Pumps) و نحوه انتخاب پمپ آشنا خواهیم شد:

به طور کلی پمپ به دستگاهی گفته می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی می گیرد و به سیالی که از آن عبور می کند می دهد. در نتیجه انرژی سیال بعد از خروج از پمپ افزایش می یابد. از این وسیله برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین و یا حرکت سیال در مدارهای مختلف هیدرولیکی و سیستم های لوله کشی و به طور کلی انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود.

در انتخاب پمپ و طراحی آن، مشخصات هیدرولیک سیستم، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی سیال نظیر گرانروی، وزن مخصوص، درجه حرارت، خورندگی و همچنین وجود اجسام ناخالص و گازهای همراه با سیال و سرانجام مقدار حجم عبوری سیال از پمپ در واحد زمان، مد نظر قرار می گیرد.

– متدوال ترین نحوه تقسیم بندی پمپ ها و انتخاب پمپ بر مبنای نحوه انتقال انرژی به سیال است. در این روش پمپ ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

۱) پمپ های دینامیکی (Dynamic Pumps):

پمپ هایی که انتقال انرژی از آن ها به سیال به طور دائمی انجام می شود را پمپ های دینامیکی می گویند. پمپ های گریز از مرکز از انواع پمپ های دینامیکی می باشند.

۲) پمپ های جابه جایی (Displacement Pumps):

پمپ هایی که انتقال انرژی از آ ها به سیال به صورت متناوب صورت می گیرد را پمپ های جابه جایی می نامند. پمپ های پیستونی (رفت و برگشتی) از انواع پمپ های جابه جایی هستند.

 

 

پمپ های گریز از مرکز (Centrifugal Pumps)

 

متداول ترین نوع پمپ ها در صنعت نوع گریز از مرکز است زیرا:

پمپ های گریز از مرکز در بین انواع پمپ ها به علت شکل ساده ساختمانی، نسبت پایین حجم به توان مصرفی و تنوع فراوان موارد مصرف در مقایسه با سایر پمپ ها از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند:

هر پمپ گریز از مرکز دارای بخش های زیر می باشند:

۱) لوله ورودی یا قسمت مکش (Suction)

۲) لوله خروجی یا قسمت رانش (Discharge)

۳) پوسته لوله (Shell)

۴) چرخ یا پروانه پمپ (Impeller)

تقسیم بندی پمپ های گریز از مرکز

 

متداول ترین روش تقسیم بندی از دیدگاه طراحی و عملی، تقسیم بندی براساس مسیر حرکت سیال در پروانه است. از این نظر پمپ های گریز از مرکز به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

۱) پمپ های گریز از مرکز با جریان شعاعی (Radial Flow)

۲) پمپ های گریز از مرکز با جریان محوری (Axial Flow)

۳) پمپ های گریز از مرکز با جریان مختلط (Mixed Flow)

در نوع اول، سیال موازی محور وارد پروانه پمپ و عمود بر آن از پروانه خارج می شود از این پمپ ها برای ایجاد فشارهای بالا در دبی های کم استفاده می شود.

در نوع دوم، سیال موازی با محور وارد پروانه شده و موازی با آن نیز خارج می شود. از این پمپ برای تولید دبی های زیاد و ارتفاع های کم (ارتفاعی که پمپ به سیال می دهد) استفاده می شود.

در نوع سوم، سیال موازی محور وارد پروانه و به طور مایل نسبت به محور از پروانه خارج می شود از این پمپ ها برای فشار ها و دبی های متوسط استفاده می شود.

 

 

مشخصات اصلی پمپ های گریز از مرکز

 

– قیمت ارزان واحد پمپ نسبت به یک کیلو وات قدرت مفید تولیدی.

– جریان سیال به طور دائم و یکنواخت می باشد.

– فضای کمتری را متناسب با قدرت تولیدی اشغال می کند.

– هزینه نگهداری نسبتا کمی دارد.

– راندمان بالایی در فرآیندها دارند.

– چون این نوع پمپ ها از نظر دبی و ارتفاع تولیدی گستره وسیعی دارند، دامنه کاربرد آنها در پروژه های صنعتی، کشاورزی و آب رسانی فوق العاده بالا است.

 

کاربران گرامی برای دانلود فایل های مربوط به «راهنمای انتخاب پمپ ها (Pumps)» به بخش دانلود مراجعه نمایید…


 

برخی از مطالب مشابهی که تاکنون در سایت مهندس ایران قرار گرفته اند:

 

 

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background