ads
ads
ads
ads

آیا تعهدات کتبی محضری مالک ، جنبه قانونی دارد؟!

۰۸ بهمن ۱۳۹۸(236 روز پیش) 276 بازدید

در مواردی مشاهده‌ می‌شود مالکان ساختمان‌های در حال احداث و یا پیمانکاران جزء به بهانه سرعت بخشیدن به عملیات ساختمانی و همکاری با مهندسان ناظر و در واقع به جهت عدم رعایت موارد آیین‌نامه‌ای که مدنظر ناظر می‌باشد، از ناظران درخواست می‌نمایند با دریافت تعهدات کتبی محضری مالک مسئولیت برقراری ایمنی کارگاه و اجرای مراحل عملیات ساختمانی را به عهده خود گرفته و ادعا می‌کنند درصورتی‌که اتفاقی در کارگاه رخ دهد تمام مسئولیت حادثه را قبول کرده و ناظر هیچ‌گونه مسئولیت حقوقی نداشته باشد.

متأسفانه بعضی از ناظران محترم به دلایل مختلف اعم از :

 

  1. اعتماد به تجربه مالک یا پیمانکار در زمینه ساخت‌وساز و عدم تجربه کافی خود
  2. عدم اطلاع از قوانین و مسئولیت‌های خود

 

آیا تعهدات کتبی محضری مالک ، جنبه قانونی دارد؟!

 

این پیشنهاد را قبول کرده و به خیال خود تمام مسئولیت‌ها را به مالک و مجری یا بساز و بفروش واگذار می‌نمایند.

در نگاه اول شاید به نظر برسد که تعهدات کتبی محضری مالک که یک سند قانونی بوده و توسط یک مرجع قانونی صادر می‌شود و در این مورد نیز رسمیت دارد و قابل استناد در محافل قانونی و قضایی می‌باشد .

اما بر اساس ماده ۶۹۱ قانون مدنی:

“ضمان دینی که هنوز سبب آن ایجاد نشده است باطل است.”

تفسیر:
تضمین دینی که هنوز مسئولیت آن بر عهده شخصی نیست، یعنی در زمان ضمانت، خودِ دین هنوز ایجاد نشده است باطل است.
به عبارت دیگر، ضمانت فعلی و تعهدات کتبی محضری مالک که هنوز صورت نپذیرفته است باطل است./
مهندس ایران

ads
  • مطالب مرتبط

  • نظرات

  • برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

background